• Anasayfa
  • .
  • Blog
  • .
  • Google Mail Çoklu Kullanıcılarda POP Kurulumu Gelişmiş Ayarları

Google Mail Çoklu Kullanıcılarda POP Kurulumu Gelişmiş Ayarları

Google Mail Çoklu Kullanıcılarda POP Kurulumu Gelişmiş Ayarları

Google POP maillerde birden fazla kullanıcı olduğu zaman , ilk kullanıcıda indirilen mail sonrakilere indirilmiyor. Bunun sebebi Google mail listesini teslim etti olarak algılayıp indirme listesinden kaldırıyor.
Hem POP maili nasıl kurarız , hem de bu sorunu nasıl çözeriz , adım adım aşağıdaki şekilde giderek çözüme kavuşturabilirsiniz.

https://gmail.com adresine mail adresimizle girerek sağ üstte ayar simgesine tıklıyoruz. Ardından Tüm Ayarları Görüntüle seçeneğini seçiyoruz.

Açılan sayfada Yönlendirme ve POP/IMAP seçeneğini seçiyoruz. 1. Durum da POP indirme Tüm Postalar için POP'u etkinleştir seçiyoruz.

2. Durum da İletilere POP ile erişildiğinde kopyasını Gelen Kutusu'nda sakla seçeneğini seçiyoruz. Değişiklikleri kaydedip çıkabiliriz.

Yine sağ üstten hesabımızın ismine tıklayıp Google Hesabınızı Yönetin butonuna tıklayalım.

Google Hesabında Ara bölümünden 2 adımlı doğrulama linkine gidelim.

Bu alanda telefonumuzu girip pin alacağız. Bu pini girdikten sonra 2 adımlı doğrulamayı butonuna tıklayarak aktif edelim. Bu adım önemli yoksa Uygulama Şifresi alamayız.

Yine Google Hesabında Ara bölümünden Uygulama Şifreleri yazarak ilgili linke gidelim.

Uygulama olarak POSTA seçip yanındaki alandan kullanacağımız işletim sistemi veya cihazı seçelim.Şifreyi oluştur dediğimizde bize 16 haneli bir şifre verecek.

Bu şifreyi boşluksuz olarak mail ayarlarında kullanacağız.

Mail client(Outlook vb.) için kurulumu başlatabiliriz. Mail adresimizi yazdıktan sonra şifre yerine , aldığımız uygulama şifresini boşluksuz olarak kullanacağız.

Gelen Sunucu: pop.gmail.com
Port : 995
SSL : Evet

Giden Sunucu: smtp.gmail.com
Port : 587
Şifreleme : STARTTLS

Bunları kaydettikten sonra başarılı şekilde mail kurulumu gerçekleştirdiyseniz ; Mail client(Outlook vb.) te Hesap > Sunucu Ayarları > Gelen Posta daki ilgili mail adresi alanının başına aşağıdaki gibi kaydetmeniz gerekmektedir.

recent:mailadresi@alanadi.com

Bu şekilde de tüm okunmamış POP maillerini tüm cihazlara indirebilmemizi sağlıyoruz.

Dipnot:

Gmail de saat farkı yaşamamak için saat ayarlarını yapmayı unutmayınız. Bunu yapabilmek için Google Workspace Yöneticisi olarak Gmail e giriş yapmamız gerekmektedir.

Yönetici Konsolu nda Hesap > Hesap Ayarları > Profil Ayarları > Saat Dilimi seçip buradan Ülke ve Saat dilimini seçelim.

 

Türkçe English Deutsch Dansk Español Română